11 Eylül 2012 Salı

Nedir bu mavi kapak acaba?

Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Benim mavi kapak kampanyası ile tanışmam 2011 yılında kardeşimin okul da ki kampanya için kapak biriktirdiğini ve bu kapaklar karşılığında ihtiyacı olan vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alındığını öğrenmemle oldu.
Açıkçası bana ilk başlarda biraz zahmetli bir uğraş gibi geldi çünkü daha önce meyve suyu kutusu v.b. bir çok ürün toplama kampanyaları yapılmış ama toplumda istenen bilinç oluşturma çabaları sonuçsuz kalmıştı.
Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Daha sonra play off sürecinde Galatasaray ve Fenerbahçe kulüplerinin taraftar guruplarının yaptığı tribün şovlarındaki kareografiler çok konuşulunca Beşiktaş kulübünü dünyaca ünlü taraftar gurubu Çarşı'nın Mavi Kapak kampanyasına verdiği destek ve topladıkları kapaklar sonucunda ihtiyacı olan insanlar için satın alınan tekerlekli sandalyeler haberiyle kampanya ya olan merakım biraz daha arttı.

Yıl 2012 oldu artık her sokakta neredeyse her köşe başında,alışveriş merkezlerinde hatta ve hatta beni en çok şaşırtan bu yıl tatile gittiğim tatil yöresinde bile sokaklarda Mavi Kapakların toplanması için konmuş kutulardan görmem oldu. Gerçekten fikir güzel ama bana pek yapılabilir ya da sürdürülebilir gelmiyordu içten içe de toplanan kapaklar ne yapılıyor, nerede biriktiriliyor araya giren nakliyecilere para ödeniyor mu ya da bu işten rant sağlayan taşeron firmalar olabilir mi diye düşünüyordum.
Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Herhalde Aktüel dergisi editörlerinde de benim aklımdaki soru işaretlerine benzer soru işaretleri doğmuş ki onlarda bu mavi kapak işini araştırmışlar. Mavi kapak kampanyasının başlangıcı 2010 yılına dayanıyormuş. Kampaya İzmir Ege üniversitesi diş hekimliği fakültesi tarafından başlatılmış onlarda Ataşehir belediyesinin buna benzer kısa süreli bir kampanyasından etkilenerek başlamışlar.Bu kampanya sadece Türkiye de değil artık dünya çapında bir kampanya haline gelmiş hatta bu işin Guinnes'e tescilli rekoru 80 ton kapakla Arjantin'e aitmiş yalnız Türkiye de şu ana kadar toplanan kapak sayısı 300 tonmuş bunu da belirtmiş olalım. Kampanya ya ait bir çok ülkede afişler mevcut muş hatta Birleşmiş milletlerin resmi internet sitesinde bile duyuruları varmış gerçekten haberi okudukça hayranlığım ve kampanyayı başlatanlara olan takdirim giderek arttı.

Gelelim asıl soruya bu kapaklar ne oluyor ya da nasıl oluyor da tekerlekli sandalye olarak ihtiyacı olanlara geri dönüyordu?

Kapaklar üniversitenin belirlediği depolarda toplandıktan sonra Türkiye'nin bu işte en büyük firmaları arasında yer alan Ege Çev-Muzaffer Pınarbaşı Geri Dönüşüm Katı Atık İşletmelerine götürülüyor burada titiz bir tartım ve istifleme işleminin ardından gerekli kayıtlar Ege üniversitesine bildiriliyormuş.

Peki bu kapaklar neden değerli ya da para ediyor kapakların içinde bulunan Polietilen maddesi geri dönüşümde çok önemli bir maddeymiş bu tesise giren atık kapaklar geriye plastik ham maddesi olarak tesisten çıkıyor ve böylece ekonomiye de geri dönüşüm sayesinde büyük bir katkı da sağlıyorlarmış.

Şimdi gelelim en merak edilen yere yani işin maddi boyutuna bu kampanyayla ilgili menfaat sağlıyan ya da gelir elde eden hiçbir kurum yok sadece Türkiye kazanıyor hem ekonomide ki hammade ihtiyacı bir nebze olsun karşılanıyor hemde büyük bir sosyal sorumluluk projesi olması açısında Türkiyenin dünya üzerindeki prestiji ve imajına büyük katkı sağlıyor.
Nedir bu mavi kapak acaba?
Nedir bu mavi kapak acaba?
Alınan tekerlekli sandalyelerin piyasadaki değeri 70 TL civarıymış 1 adet tekerlekli sandalye almak için tam olarak 250 kilo kadar kapak gerekiyormuş. Kampanyayla ilgili söylenecek ve yazılacak daha bir çok detay var merak edenler Aktüel dergisinden okuyabilirler.

Oğulun babayı kardeşin kardeşi vurduğu birlik ve beraberliğe sadece şimdi değil her zaman ihtiyacın olduğu bu topraklarda böyle önemli ve anlamlı bir sosyal sorumluluk projesinin yükseliyor olması gerçekten gurur verici değil mi?
Bu yazı sizden önce counter kişi tarafından okundu.

4 yorum:

 1. Hacım paylaşımın için teşekkür ediyoruz. ettik.. hacım 250 kg plastik kapağın maliyeti veya değeri o sandalyeden düşükmüdür yoksa yüksekmi? yazından kişiliğinin samimi içten keyifli neşeli biri olduğun kanısına vararak bu yazındaki bu cevap gelecek gibi beklerken es geçtiğini gördüm burada küçük bir hayal kırıklığı oldu.. sannımca orayı pek irdelememiş.. yüzeysel olarak geçiştirmişsin.. bu konuda cevap verirsen sana bir daha "hacım" demiycem söz :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 2. 70 TL civarı bir rakam tabi 250 kg kapak kulağa çok fazla gibi gelebilir ama kapakların boyutu düşünülmeli işin bir tarafı her ne kadar sosyal sorumluluk projesi olsa da birde geri dönüşümü yapan firma bu işi sadece hayır için yapmıyor onlarda plastik ham maddesine dönüşen kapakları sanayiciye satıyor yani işin içine bu noktada biraz ticaret giriyor.

  YanıtlaSil
 3. 70 deği 700 lira değerinde sandalye.

  YanıtlaSil